Tule integraatiokummiksi!

Ilolla, huumorilla ja tunteella, että jokainen on mukana – Mistä on kyse?

Integraatiokummiksi voi alkaa juuri SINÄ! Jos haluat olla mukana edistämässä eri integraatiota, tuoda esiin hyviä käytänteitä, kasvattaa ja jakaa osaamista, luoda uutta, tulla osaksi maakunnallista kummiverkostoa ja olla vahva osa #sisote ja #lapemuutos sillanrakennustyötä. Silloin olet etsimämme #integraatiokummi!

 

 

Integraatiokummit ovat keskeisiä sanansaattajia maakunnan Lape muutoksessa. Integraatiokummeja ovat myös kaikki LAPE-hanketyöntekijät, joita maakunnassa on useita kymmeniä.

Integraatiokummien mentorikummit ovat Uudenmaan ja pääkaupunkiseudun LAPE muutosagentit Tiina Turkia (PKS) ja Hanna Tiirinki (muu Uusimaa)

Miksi?

  • Emme voi muuttaa maailmaa kerralla, tehdään nyt se mitä voidaan
  • Muutos alkaa minusta, tänään!
  • Tutkivan asenteen kehittäminen ja sitä kautta oman työn laadun parantaminen à välittömiä muutoksia asiakastyöhön
  • Curling – poistamme kitkaa ja pelaamme samaan maaliin
  • Haluatko tehdä yhä vaikuttavampia lasten ja perheiden palveluja?
  • Haluatko onnistua yhä paremmin yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa?
  • Jos halua olla vaikuttamassa, verkostoitumassa ja oppimassa uutta, voit alkaa integraatiokummiksi! Onnittelut!

AIKATAULUT:

Kuva: STM kuvapankki

Huhtikuu 2018

10.4.2018 Edistetään yhteisöllistä hyvinvointia – työpaja Työpajaa suositellaan

integraatiokummeille.

Ke 25.4.2018 klo.10.00 Integraatiokummien mentoreiden livelähetys Uudenmaan keskipisteestä, seurattavissa Lape Uusimaa Facebook – sivuilta

Oheislukemista integraatiosta Lape-palveluissa: Lasten ja nuorten terveyttä ja hyvinvointia, kasvua ja oppimista edistävien palvelujen integraatiota tukevat toimet eri maissa (2018). Valtioneuvoston selvitys- ja tutkimustoiminta.

Toukokuu 2018

Lape uutiset- nettilähetys, jossa asiaa integraatiokummeille (ajakohta ilm. pian) sekä mielentoinen vieraileva asiantuntija.

Kesäkuu 2018

14.6 klo. 13-15 Integraatiokummien tapaaminen päiväkahvilla,  Cafe Piritta (Töölönlahti), HKI. Teemana luottamus.

OHJELMA:

13.00 Tervetulosanat ja kahvi, mentorikummit

Mentorikummien diat katsottavista täältä: Integraatiokummien tapaaminen 14.6.2018

13.15-14.15 Luottamus ja johtamisen monimuotoiset kasvot, Satu Kaski, PsT, työpsykologi, coach (PCC)

Satu Kaski on psykologian tohtori, väitellyt urheiluvalmentajien työhyvinvoinnista. Kirjoittanut useita tietokirjoja; mm tunnejohtajuus ja minä johtajana. Kaski työskentelee ammatticoachina bisnesmaailmassa, useita esimies- ja työyhteisövalmennuksia eri toimialoilla. Toimii myös esimiesten ja työyhteisöjen työnohjaajana. Kaski tulee sparraamaan integraatiokummeja tehtävässään.

Satu Kasken esitys luettavissa täällä: Luento14062018 Satu Kaski

14.15-14.30 Tutkimus integraatiosta, Jenna Hellgren, maisteriopiskelija, Vaasan yliopisto

Jenna Hellgranin esitys katsottavissa klikkaamalla täältä tai kopioi osoite: https://prezi.com/view/RbIRqx3eBz1VvwOZsA3F/

14.30-15.00 Jatkoaskeleet, mentorikummit

Kiitos kaikille integraatiokummeille kesäisen raikkaasta ja innostavia ajatusten tuulia kirvoittaneesta tapaamisesta!

 

Elokuu 2018

29.8.2018 klo. 9-11 Integraatiokummien tapaaminen aamukahvilla, Kallion virastotalo.

Teemana Integraatio yhdyspintojen vahvistajana. Alustaja Uusimaa2019 integraatiojohtaja Saila Nummikoski

Syyskuu 2018

Lape Uutiset nettilähetys (ajakohta ilm. myöh.)

Lokakuu 2018

Ylisukupolviset yhdyspinnat -työpaja 8.10.2018. Kaikki integraatiokummit toivotaan mukaan! Työpaja toteutetaan yhteistyössä Lape,  I&O sekä Uusimaa2019- hankeen kanssa.

Marraskuu 2018:

Integraatiokummien tapaaminen. Ajankohta ilm. myöh.

 

 

Jo ilmoittautuneet integraatiokummmit:

Sanna Nieminen sanna.nieminen@lohja.fi
Harald Holmström harald.holmstrom@lohja.fi
Kirsi Erkama kirsi.erkama@evl.fi
Anne Saaristo anne.saaristo@lohja.fi
Päivi Kiili-Laakko info@paivikiili.fi
Maarit Lindman maarit.lindman@lohja.fi
Jaana Leppäkorpi jaana.leppakorpi@espoo.fi
Leena Männistö leena.mannisto@hus.fi
Nina Östman nina.ostman@fskc.fi
Hanna Tiirinki hanna.tiirinki@lohja.fi
Sanna Tuisku-Lehto sanna.tuisku-lehto@kvl.fi
Maikki Arola maikki.arola@lohja.fi
Marianne Mölsä marianne.molsa@eduvantaa.fi
Elisa GOnzalez-Vesander elisa.gonzalezpeltonen@gmail.com
Elina Palojärvi elina.palojarvi@espoo.fi
Anu Lönnqvist anu.lonnqvist@vamlas.fi
Maiju Meling maiju.meling@hel.fi
Heljä Telaranta helja.telaranta@kirkkonummi.fi
Mirja Varis mirja.varis@vantaa.fi
Terhi Pippuri Terhi.pippuri@espoo.fi
Petra Korkiakoski petra.korkiakoski@kirkkonummi.fi
Aija Lähdesmäki alahdesm@gmail.com
Tiina Turkia tiina.turkia@hus.fi
Riikka Marttinen Riikka.marttinen@ideoiden.fi
Virve Edlund virve.edlund@hus.fi
Anne Kvist anne.kvist@autismisaatio.fi
Christine Söderek christine.soderek@kauniainen.fi
Kati Wilska-Seemer kati.wilska-seemer@espoo.fi
Rauna Kiiskinen rauna.kiiskinen@askola.fi
Pia Gripenberg pia.gripenberg@hel.fi
Jenna Hellgren jenna.hellgren@student.uwasa.fi
Kaisli Syrjänen kaisli.syrjanen@pienperhe.fi

 

Olethan jo liittynyt Integraatiokummien Facebook-ryhmään

 

Lue lisää täältä ja tule mukaan:

Integraatiokummi_mistä on kyse.pptx

 

Ilmoittaudu mukaan integraatiokummiksi klikkaamalla tästä

 

Terveisin,

mentorikummit

Hanna Tiirinki (muutosagentti Lape Uusimaa) hanna.tiirinki@lohja.fi

Tiina Turkia (muutosagentti PKS) tiina.turkia@hus.fi